tel. (71) 336 10 36, 693-396-774
fax. (71) 757 51 16
e-mail: centrum@biomed.org.pl

ENOBIO – BEZPRZEWODOWE EEG
Wyszukaj w serwisie

Enobio 32

Enobio 32 to najnowocześniejszy wzmacniacz EEG dostępny w ofercie firmy Neuroelectrics. Umożliwia bardzo precyzyjne rozmieszczenie elektrod przy dużej gęstości odprowadzeń. Znakomite rozwiązanie do zastosowań poza laboratorium, z zachowaniem wysokiej jakości zapisu danych.

System Enobio 32 zapewnia rozkład elektrod w systemie 10–10. Jest idealny do zapisów przy dużej gęstości elektrod oraz w pełni zintegrowany z systemem do analizy danych w czasie rzeczywistym i wizualizacji wyników w postaci spektrogramu lub obrazu 3D. Dostępna jest także analiza czasowo-częstotliwościowa z poszczególnych odprowadzeń, pozwalająca ocenić dynamikę zmian podczas aktywności osoby badanej w określonych warunkach środowiskowych. Trójosiowa akcelerometria pozwala kontrolować wpływ zachowania na charakterystykę danych EEG. Enobio 32 udostępnia szereg funkcji ułatwiających pracę w warunkach mobilnych, m.in. długi czas pracy na jednym ładowaniu baterii, bezprzewodowa transmisja danych lub zapis danych na karcie micro SD. Jeśli konieczna jest kontrola systemu na dużą odległość, np. badany znajduje się w domu, w innej miejscowości, to jest to możliwe za pośrednictwem systemu pracującego w chmurze NUBE.

Specyfikacja Enobio 32:
 • liczba kanałów: 32;
 • zakres pasma: 0 do 125 Hz;
 • częstotliwość próbkowania: 500 próbek/s;
 • rozdzielczość 24 bity – 0,05 mikrowolta;
 • poziom szumu: ponad µV RMS;
 • impedancja wejściowa: ponad 1 GΩ;
 • pozwala na jednoczesną stymulację tDCS i/lub TMS;
 • komunikacja WiFi i/lub połączenie przewodowe;
 • wyjście: EDF+, ASCII, NEDF lub strumieniowe przesyłanie danych;
 • trójosiowa akcelerometria;
 • karta pamięci Micro SD;
 • czas pracy na jednym ładowaniu akumulatorów: 14 godzin;
 • wymiary: 60 x 85 x 20 mm;
 • waga: 65 g;
 • kompatybilny z systemami Windows 7, 8 i Mac OSX;
 • kompatybilny z MatNIC toolbox;
 • kompatybilny z chmurą Neuroelectrics NUBE.

Interfejsy mózg-komputer

Aby opracować interfejs mózg-komputer skutecznie działający w realnym świecie, osoba badana powinna czuć się komfortowo i zachowywać naturalnie w swoim typowym środowisku. Enobio 32 został opracowany z myślą o możliwości prowadzenia zapisów EEG poza laboratorium. Urządzenie jest lekkie i przytwierdzone do czepka, co zapewnia komfort i swobodę ruchów (nie ma żadnych kabli). Enobio 32 jest obecnie używany przez wielu klientów prowadzących badania w nurcie BCI. Jest kompatybilny z systemami najczęściej wykorzystywanymi w tego typu badaniach, takimi jak np. BCI2000, OpenVibe, PureData oraz Processing.

Badania naukowe

Warto zastosować to urządzenie w każdym projekcie badawczym, w którym potrzebny jest zapis danych elektrofizjologicznych, ale jednocześnie ważne jest zachowanie naturalnych warunków badania. Enobio umożliwia zapis EEG lub ERP w sytuacjach życia codziennego – bez długich przewodów.

Neuromodulacja

System Enobio 32 może służyć nie tylko jako aparatura do EEG, ale także moduł do treningu neurofeedback z możliwością jednoczesnego QEEG. Jako materiał dostarczający informację zwrotną w metodzie neurofeedback wykorzystuje się często różne formy wizualizacji, gier komputerowych, a ostatnio także rzeczywistość wirtualną VR. Oprócz treningu neurofeedback Enobio 32 może być wykorzystany do jednoczesnego wykonywania stymulacji elektrycznej lub magnetycznej, co umożliwia jednoczesną rejestrację EEG oraz stymulację tDCS (np. StarStim) lub TMS.

Rozwój zastosowań w branży medycznej

Enobio 32 jest wyrobem medycznym. Dzięki wysokiej jakości sygnału może zostać wykorzystany – podobnie jak Enobio 20 i Enobio 8 – do długotrwałego rejestrowania w sytuacjach codziennego życia. Monitorowanie snu, padaczka, telemedycyna (z systemem NUBE działającym w chmurze).

Badanie stanów emocjonalnych

Urządzenie można stosować do wszelkich testów, w których celem jest badanie zależności między stanami emocjonalnymi a EEG. Na przykład do badania reakcji fizjologicznej w postaci określonych wzorców odpowiedzi EEG lub EKG podczas rutynowych, codziennych czynności: w sklepie, w pracy, w warunkach silnym obciążeniem stresem i innych.

Biometria

W różnych systemach bezpieczeństwa istotnym zagadnieniem jest uwierzytelnianie osób mających dostęp do wrażliwych danych. Jedną z metod biometrii, umożliwiającą rozpoznawanie osób wyznaczonych do określonych zadań, jest wykorzystanie systemów opartych na fizjologii. Badania wykazują, że wzorce EEG są unikatowe i charakterystyczne dla każdego człowieka. Można nauczyć komputery ich rozpoznawania. System Enobio z uwagi na swoją przenośność, możliwość rejestracji danych za pomocą suchych elektrod oraz wygodę użytkowania jest idealnym narzędziem w takich badaniach.