ENOBIO – BEZPRZEWODOWE EEG
Wyszukaj w serwisie

Enobio 20

System Enobio 20 to 20-kanałowy system EEG umożliwiający prowadzenie zapisów w systemie 10–20. Oprócz standardowych zapisów EEG jest także możliwość prowadzenia terapii z wykorzystaniem metody neurofeedback (Neurosurfer). 

Wyjątkowym atutem jest bezprzewodowość systemu Enobio. Dzięki temu można wykonywać pełnoczepkowy zapis w warunkach niedostępnych dla systemów stacjonarnych. Sprawdzi się on zatem we wszelkiego rodzaju badaniach klinicznych jako holter EEG, w badaniach neuromarketingowych, badaniach w podczas treningu sportowego, symulatorach, i in. Oprogramowanie dostarczane przez Neuroelectrics umożliwia tworzenie spektrogramów, analizy czasowo-częstotliwościowej oraz tworzenie mapy aktywności mózgu, której wizualizacja jest opracowana w formie przestrzennej mapy 3D. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne funkcje eksportowania danych pozwolą udostępnić wyniki do opracowania w zewnętrznych systemach analizy danych (np. EEG LAB). Dzięki Neuroelectrics API można także zaprojektować własne aplikacje współpracujące z systemem.

Specyfikacja Enobio 20:
 • liczba kanałów: 20;
 • zakres pasma: 0 do 125 Hz;
 • częstotliwość próbkowania: 500 próbek/s;
 • rozdzielczość 24 bity – 0,05 mikrowolta
 • poziom szumu: < µV RMS;
 • impedancja wejściowa: > 1 GΩ;
 • jednoczesna stymulacja tDCS i/lub TMS;
 • komunikacja WiFi i/lub połączenie przewodowe;
 • wyjście: EDF+, ASCII, NEDF lub strumieniowe przesyłanie danych;
 • trójosiowa akcelerometria;
 • karta pamięci micro SD;
 • czas pracy na jednym ładowaniu akumulatorów: 15 godzin;
 • wymiary: 60 x 85 x 20 mm;
 • waga: 65 g;
 • kompatybilny z systemami Windows 7, 8 i Mac OSX
 • kompatybilny z narzędziem MatNIC;
 • kompatybilny z rozwiązaniem Neuroelectrics NUBE działającym w chmurze.

Interfejsy mózg-komputer

Aby opracować interfejs mózg-komputer działający skutecznie w realnym świecie, osoba badana powinna czuć się komfortowo i zachowywać naturalnie w swoim typowym środowisku. System Enobio został opracowany z myślą o możliwości prowadzenia zapisów EEG poza laboratorium. W projekcie uwzględniono powyższe oczekiwania. Urządzenie jest lekkie i przytwierdzone do czepka, dzięki temu gwarantuje komfort i swobodę ruchów (nie ma żadnych kabli). System Enobio jest obecnie używany przez wielu klientów prowadzących badania w nurcie BCI. Jest kompatybilny z systemami najczęściej wykorzystywanymi w tego typu badaniach, takimi jak: BCI2000, OpenVibe, PureData oraz Processing.

Badania naukowe 

Urządzenie Enobio można zastosować w każdym projekcie badań, w którym potrzebne jest rejestrowanie danych elektrofizjologicznych, ale jednocześnie ważne jest zachowanie naturalnych warunków badania. Enobio umożliwia zapis EEG lub ERP w sytuacjach życia codziennego – bez stosowania przewodów.

Neuromodulacja

W wielu dziedzinach coraz częściej wykorzystuje się metody neuromodulacji, takie jak neurofeedback, umożliwiające zmianę stanów fizjologicznych dzięki treningowi opartemu na mechanizmie sprzężenia zwrotnego (feedback). Jako materiał dostarczający informację zwrotną w treningu neurofeedback wykorzystuje się często różne formy wizualizacji, gier komputerowych, a ostatnio także rzeczywistość wirtualną. Oprócz sesji neurofeedback urządzenie Enobio można też wykorzystać do stymulacji elektrycznej i magnetycznej. Dzięki temu możliwa jest jednoczesna rejestracja EEG oraz stymulacja tDCS (np. StarStim) lub TMS.

Rozwój zastosowań w branży medycznej

Urządzenie Enobio można wykorzystać do monitorowania snu, padaczki, zapisu EEG podczas wykonywania codziennych czynności, telemedycyny (z systemem NUBE działającym w chmurze).

Badanie stanów emocjonalnych

Wszelkie badania, których celem jest badanie zależności między stanami emocjonalnymi a EEG. Badanie reakcji fizjologicznej w postaci określonych wzorców odpowiedzi EEG lub EKG podczas rutynowych, codziennych czynności: w sklepie, w pracy, w warunkach silnym obciążeniem stresem i innych.

Biometria

W różnych systemach bezpieczeństwa istotnym zagadnieniem jest uwierzytelnianie osób mających dostęp do wrażliwych danych. Jednym z badanych metod biometrii pozwalającej rozpoznawać osoby wyznaczone do określonych zadań są systemy oparte na fizjologii. Badania wykazują, że wzorce EEG są unikalne i charakterystyczne dla każdego człowieka. Komputery w pewnych warunkach są z kolei zdolne nauczyć się je rozpoznawać. System Enobio z uwagi na swoją przenośność, rejestrowanie danych za pomocą  suchych elektrod oraz wygodę użytkowania jest idealnym narzędziem do takich badań.