Artinis NIRS – spektroskopia bliskiej podczerwieni
Wyszukaj w serwisie

PortaLite

Przenośne urządzenie do monitorowania utlenowania mózgu.

PortaLite to obecnie jedno z najmniejszych i najbardziej przenośnych urządzeń do monitorowania utlenowania mozgu na rynku.

PortaLite to łatwe w użyciu i mobilne urządzenie do monitorowania natlenienia. Umożliwia wykonanie pomiarów online za pomocą Bluetooth lub offline poprzez gromadzenie danych w urządzenia. PortaLite posiada elastyczny czujnik dopasowany do krzywizny głowy lub mniejszych mięśni, takich jak mięsień międzyżebrowy lub czworoboczny, co daje jeszcze więcej możliwości.

Urządzenie wykorzystywane jest w badaniach funkcjonalnych, naukowych, sportwców oraz rehabilitacji.
                                      PortaLite              

PortaLite zapewnia:
  • wgląd w lokalne mózgowe zużycie tlenu, objętość i przepływ krwi
  • możliwość przeprowadzenia pomiarów w laboratorum lub terenie
  • połączenie Bluetooth do 150 metrów
  • oprogramowanie analityczne OxySoft
  • badania sportowców/ neuronauka
  • możliwość łączenia wielu urządzeń
  • możliwość wykonywania pomiarów aktywności mózgu podczas codziennych czynności. Mała i elastyczna sonda jest łatwa do zamocowania i połączenia jednym przewodem z przenośną obudową baterii.
System posiada trzy źródła światła, dzięki czemu może mierzyć wskaźnik nasycenia tkanek tlenem (TSI), który jest bezwzględną miarą utlenionej hemoglobiny. Ponadto PortaLite wykorzystuje spektroskopię w bliskiej podczerwieni (NIRS) do pomiaru stężenia oksy-, dezoksy- i całkowitej hemoglobiny na poziomie kapilarnym.

Wykorzystywanie PortaLite

PortaLite był wykorzystywany podczas podwójnego zadania (Majdan 2015), do wykrywania napadów epileptycznych (Jeppesen 2014) oraz do pomiaru skutków niedotlenienia podczas wspinaczki na najwyższy wulkan świata (Burtscher i Koch 2015). 

Przenośne urządzenie do monitorowania utlenowania mózgu