Aktualności
Wyszukaj w serwisie
25-05-2020

Studium przypadku: tDCS

Neuromodulacja a ból przewlekły

Metody neuromodulacji mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia bólu przewlekłego w szczególności w dolegliwościach opornych na pozostałe metody leczenia. Utrudnienia w terapii mogą wynikać z reorganizacji w obrębie kory mózgu odpowiedzialnej za powstawanie bólu. Metody, które umożliwiają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego mogą stanowić przydatne narzędzie w leczeniu bólu.

tDCS  

Zastosowanie tDCS w leczeniu różnych zespołów bólu przewlekłego przynosi obiecujące rezultaty. Przeprowadzone badania fizjologiczne w czasie stymulacji wskazują na wielokierunkowy mechanizm działania przezczaszkowej stymulacji prądowej. Skuteczność terapii potwierdzono między innymi w badaniach przeprowadzonych u pacjentów z bólem ośrodkowym związanym z przebytym udarem, bólem rdzeniowym, bólem trzewnym, zespołach bólu przewlekłego, u pacjentów z bólem wielomiejscowym (CRPS), migrenowym bólem głowy, bólem fantomowym, fibromialgii. 

Powyższy tekst pochodzi z artykułu ,,Czy bezpośrednia przezczaszkowa stymulacja prądowa (tDCS) może
zmniejszać ból?'' (autorzy: Anna Przeklasa-Muszyńska, Magdalena Kocot-Kępska, Jan Dobrogowski) opublikowanego w czasopiśmie naukowym Medycyna Paliatywna w Praktyce 2015  9, 1, 16–22. 

W artykule przedstawione zostały interesujące wyniki badań dotyczących wykorzystania tDCS. Zachęcamy do lektury całego artykułu.